Pochód lajkonika on-line 2020 - Zaprasza Muzeum Krakowa

Po raz pierwszy od 1947 r. pochód Lajkonika nie może odbyć się na ulicach miasta. W warunkach epidemii COVID-19 i wiążących się z tym decyzji władz państwowych i miejskich nie istnieje możliwość przeprowadzenia pochodu Lajkonika w ustalony przez odwieczną tradycję sposób.

Rok 2020 jest też rokiem szczególnym, przypada w nim bowiem 200. rocznica pierwszej prasowej relacji z przebiegu harców Konika Zwierzynieckiego i pierwszego zapisu legendy o Lajkoniku. Wszystko zostało zawarte w jednym artykule pod tytułem „Konik”, który został opublikowany w 47. numerze tygodnia literacko-rozrywkowego „Pszczółka Krakowska” w dniu 10 czerwca 1820 roku. Autorem tekstu był ukrywający się pod pseudonimem „Pielgrzym z Tenczyna” Konstanty Majeranowski. Był on świadkiem odbywającej się dzień wcześniej „parady Konika”.
Natomiast P. Zbigniew Glonek obchodzi 50. rocznicę udziału w orszaku Lajkonika, najpierw jako Włóczek, a następnie jako Lajkonik.

Muzeum Krakowa nie pozwala zapomnieć o jednej z najważniejszych krakowskich tradycji. Przez cały tydzień od 12 do 18 czerwca zapraszamy Was przed ekrany, by kultywować tę tradycję on-line!

Codziennie o g. 12.00 zapraszamy do oglądania na naszym Facebooku i kanale na Youtube spaceru on-line w 7 odsłonach . Dzieci zapraszamy do udziału w konkursie i w warsztacie plastycznym on-line oraz do odsłuchania legendy o lajkoniku. A w ostatni dzień 18 VI o g. 20.00 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Lajkonik. Pochód inny niż zwykle”.

ZAPRASZAMY!!!!

Jak wziąć udział w Pochodzie lajkonika on-line?

Harmonogram wydarzeń on-line w dniach 12-18 VI:
* akcja #lajkdlalajkonika
od 12 do 18 VI udekoruj okno, balkon, na znak, że lubisz Lajkonika i wrzuć zdjęcie na Instagram lub Facebooka, z hasztagiem #lajkdlalajkonika

* Spacer on-line w 7 odsłonach:
codziennie od 12 VI do 18 VI o g. 12:00

* 16. VI g. 19:00 #Krzysztoforekonline – legenda o lajkoniku

* 18 VI g. 20:00 Premiera filmu „Lajkonik. Pochód inny niż zwykle”

Więcej informacji: www.muzeumkrakowa.pl
Komunikat 2020-06-09, 23:55 | autor: Barbara Kowalska